Zayıflamak Neden Bu Kadar Zor 2

Herkesin istediği şey formda olmak. Kimileri iradesine güvenemediği için, kimileri yaşının ilerlediğini düşündüğü için, kimileri de diyete başlayıp aç kalmaya ve kurallara uyum sağlamakta zorlandığı için diyeti yarıda bırakıyor. Doğru bilinen yanlışlar arasında en başta gelen ‘’kilo vermek için az yemek hatta aç kalmak gerek’’ İşte en büyük yanlış!!  Doğru olana ne zaman ve ne kadar yiyebileceğimiz..

Zayıflamak uğruna günlerce aç kalmak, kalorileri çok azaltılmış diyetler uygulamak ve tek çeşit gıdalar tüketmek, vücudunuza uzun vadede büyük zarar verebilir. Oysa zayıflamak için  hayatımızın sadece belli bir döneminde kontrollü olarak diyet yapmalı ve daha sonra sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Bunu başarabildiğimiz oranda yiyerek te zayıf kalmayı başarabiliriz. Düzgün yemeye başlarsanız kilo vermeniz  sağlıklı bir kiloya kavuşmanız kolay olacaktır. Ama bunun için yaşam şeklinizi de değiştirmeli ve düzenli egzersiz de yapmalısınız.

Hormon bozuklukları, şeker hastalığı, tiroid bezinin az çalışması, insülin toleransı gibi  sorunlar kilo almanıza neden olabilir. Herhangi bir rahatsızlığa bağlı kilo alma sorununuz var ise  bunu doktorunuzun yardımı ile başarmanız daha kolay ve doğru olan yoldur. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız yok ve hayatınızın bir döneminde kilo sorununuz ortaya çıkmışsa  bazı öneriler  yada diyet yaparken sizi zorlamayacak tüyolar vermek istiyorum.

Zayıflamak matematiksel bir olaydır. Aldığınız kaloriden daha fazlasını harcarsanız kilo verirsiniz. Aldığınız kaloriden daha azını harcarsanız kilo alırsınız. Maalesef kural bu.

Zayıflamak, fazla kilonuz varsa şüphesiz  güzel bir şeydir. Ama unutulmaması gereken şey sürekli kilo alıp, kilo vermek vücudunuzda  deformasyonlara neden olabilir. Çatlak bu sorunlardan biridir. Bu nedenle kararlı olun verdiğiniz kiloları geri almayın.

İrade ve kararlılık olmadan kilo veremezsiniz. Bütün diyet programları belli bir zaman sürecinde kilo  vermenizi sağlar, iradenin kırılmasındaki en büyük etken  sabırsızlığımızdır.

En bilinen ve doğru olan kilo verme yolu kalori hesabı yapmak ve boğazdan kesmektir. Yani ne yiyorsak  artık yarısını yemeliyiz.

Zayıflayarak elde ettiğimiz kiloyu korumak zayıflamaktan daha zordur.  Bunun içinde porsiyonlarımızı  küçültmek işe yarıyacaktır.

Biraz hareket dedik : merdiveni kullanın asansörü unutun. Gideceğiniz yere yakın park yeri aramayın.Marketin orta reyonlarından uzak durun. Zayıflayabilmek için yiyecek günlüğü tutun. Gün içerisinde ne kadar çok şey yediğinize siz bile şaşıracaksınız. Dışarıda yemek yerine evde kendi yemeğinizi hazırlayın. Salata soslarından vazgeçin. Kolaya hayır demeyi öğrenin. Su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Ne yediğine dikkat eden, şeker,tuz, yağ ve unu  beslenme programlarından çıkaran kişiler hayatlarına biraz da fiziksel aktivite ekleyerek kas kütlelerini arttırarak zayıflayabilirler.

Kilo sorununuz çok fazlaysa mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Kişinin yaşam biçimi, hormonal ya da fizyolojik bir problemi olup olmadığı belirlenerek kişiye özel bir diyet programı hazırlanmalıdır.

Genel olarak bu anlatılanları hepimiz biliriz, ama nedense hep kolay yolu seçerek eş, dost arkadaş tavsiyesi ile kendi çabamızla sonucunun ne olacağını bilmediğimiz bir diyet serüvenine atılır ve aç yaşamaktan öylesine bıkarız ki yolu yarılayamadan diyetten vazgeçeriz. Sonra bahanelerimizde hazırdır tabii..

Su içsem yarıyor şekerim,

Hiç bir şey yemeden kilo alıyorum, aç yaşıyorum vallahi, ne yapsam olmuyor bu kilolar bana yapıştı.

Amannn zaten hayatımda herşey kötü gidiyor, tek zevkim yemek yemek, gibi bahanelerle sona erdirilen maceralar    aslında sadece kendimizi kandırmaktır.”

Macera aramak  yerine kendinizi beyinsel olarak hazırlayın. Dünyada pek çok kişi önce yanlış yöntemleri deniyorç kilo almamak uyguladığını zayıflama yöntemine bağlı. Yanlış diyetler sonucunda değişen hormonlarınız, yavaşlayan metabolizmanız nedeni ile bundan sonraki dönemlerde kilo vermek istediğinizde size direnir. Tekrar kilo alırken yağlarınız artar ve eski kilonuza inmeyi başarsanız bile görüntünüz şişman olur. Tamamen size ait sağlıklı bir diyet planı hayatınızı kolaylaştırır ve kilonuzu kaslardan değil sadece yağlarınızdan verirken aç kalmadan da zayıflarsınız.

Ne kadar enerji aldığınız ne zaman harcadığınızla doğru orantılıdır.

Kilo veren kişilerin ortak noktası şudur: profesyonel yardım alırken bunun diyet değil de her zaman ki yemek alışkanlığınız olduğunu kabul ederek yola çıkmalarıdır. Sonuç olarak, sağlıklı yaşamak = dengeli ve az yemek + düzenli aktivite.

Doğru zamanda , doğru besin kombinasyonuyla özgürce yemek yemek mümkün.

Aydan Üzüm

No Comments

Post A Comment

WhatsApp Sohbet
WhatsApp ile Gönder