Zayıflamak Neden Bu Kadar Zor 1

Zaman hepimiz için çok önemli, hep bir yerlere yetişme telaşındayken çoğunlukla öğünlerimizi atlıyoruz veya bilinçsizce besleniyoruz. Farkında olmadan zararlı yiyecekler tüketiyoruz. Oysa ruhumuzu doyurmak yada neşelendirmek için yiyeceklerden değil, hayatımıza pozitif enerji verebilecek hobiler edinerek sorunlarımıza çare aramalıyız. Hepimizin dönem dönem kilo şikayetleri olur. Kimimiz çevremizden duyduklarımız, kimimiz internetten bulduğumuz diyetler, kolay yola kaçan birçoğumuz da otlar, çaylar ya da tek tip beslenme ile zayıflamaya çalışıyoruz.

Günlük enerjimizi sağlayan besinler, eksik yada dengesiz tüketildiğinde vücudumuz bunun sinyallerini verir. Düşüncelerinizi sağlıklı olmaya değil sadece ve sadece kilo vermeye odaklarsanız, en basitinden aşırı yorgunluk hissi,bağışıklık sisteminde dengesizlikler, erken yaşlanma gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız.

Yemek yerken önce gözümüzü sonra ruhumuzu doyuruyoruz, oysa sadece vücudumuzun ihtiyacı için yemek yemeliyiz. Hareket konusunda giderek tembelleşen bir  toplum oluşumuz gelecekte daha çok insanın kilo ve sağlık problemleri ile uğraşacağını göstermektedir.  Bunun sonucu olarak en başta obezite ve şişmanlamaya bağlı pek çok hastalık sağlığımızı tehdit edecektir.

Zayıflamak istiyorsak karar vermek ve bu kararımızın arkasında durmak zorundayız. Sıfır beden trendi ve moda kıyafetler uğruna yaptığımız diyetler, spor ve bir sürü stress… Bu kadar  çabanın karşılığını ancak doğru yöntemleri kullanarak alabiliriz. Verilen kiloların yağ dokusundan olması vücudun su ve kas kaybetmemesi çok önemlidir. Bu nedenle tüm besin gruplarının dengesini sağlıyarak seçimler yapmalıyız. Aldığımız besinler hormonlarımızın çalışmasını da etkiler. Toplam enerji alımını çok fazla değiştirmeden de diyetimizde yer alan besinlerin kullanım şeklini ve saatini kısacası kompozisyonunu düzenleyerek vücut ağırlığı ve vücut yağ içeriğini değiştirmek mümkündür. Kanda yüksek insülin seviyeleri yüksek yağ üretimini teivik eden hormonların fazla salgılanmasını sağlar, karbonhidrat yağ ve proteinlerin doğru kombinasyonları ile bunu düzenlemek ve insülin seviyesini kontrol edilebilir hale getirmek mümkündür.

Bunun içinde hayatımızda dikkat etmemiz gerekenleri kısaca şöyle sıralayabilliriz.

1- Vücut kitle endeksine dikkat edelim.
2- Unutmayalım ki diyet kişiye özeldir.
3- Düzenli egzersiz yapmayı ( basit yürüyüş olsa bile ) alışkanlık haline getirelim.
4- Çeşitlilik ve denge yaratın, aç kalmayın.
5- Bol miktarda su için.
6- Ruhunuzu dinlendirin.
7- Eski alışkanlıklarınızı daha doğru olanlarla değiştirin.
8- Sağlıklı olmanın herkesin tercih etmesi gereken bir yaşam biçimi olduğunu unutmayın.

Sözün özü : ‘’ Az yiyen melek, çok yiyen helak olur ‘’    ( anonim)

Aydan Üzüm

No Comments

Post A Comment

WhatsApp Sohbet
WhatsApp ile Gönder